Sağlıklı Diş Eti

Doğru bilgiye ulaşmak çok önemli. Diş eti sağlığı ile ilgili diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız bilgileri size aktarıyoruz. Bakın tecrübeli hekimimiz sağlıklı diş eti ile ilgili neler anlattı.

  • Sağlıklı diş eti kanamaz
  • Sağlıklı diş eti pembe renklidir.
  • Sağlıklı diş eti kızarık olmaz.

Diş eti ağız ve vücut için çok önemli bir unsurdur. Kolay hastalanır ve kolay tedavi edilir. Diş eti hastalığı durumunda sadece Ağız ve Dişler değil, bütün vücudum olumsuz etkilenir. Diş hekimlerinin kırmızı alarm dediği fırçalama sırasında diş eti kanaması diş eti hastalığının habercisidir.

Diş eti hastalığı nedenleri
Diş eti hastalığı nedenleri

En önemli diş eti hastalığı belirtisi diş etinde ortaya çıkan kanamadır. Sağlıklı diş eti asla kanamaz. Diş etlerinizde kızarıklık şiş ağız kokusu ağrı hissediyorsanız mutlaka en kısa süre içerisinde diş hekiminize muayene olmanız gerekir.

Diş ile diş etinin arasında şişlik iltihap oluştuğunda dişlerimizde sallanmalar uzamalar ve diş kökünün dede hassasiyet oluşur ağızda sabah uyandığınızda kötü bir tat ve çevreniz tarafından da hissedilen kötü bir ağız kokusu ortaya çıkar.

Diş hekimi mevcut durumu değerlendirerek size kısa süre içerisinde bir tedavi planı uygular ve dişeti hastalığından kolay bir şekilde kurtulursunuz. Unutmayın ki dişeti kanaması normal bir durum değildir. Bazı insanlarla sistemik olarak diş eti hastalığı ortaya çıkar en büyük diş eti hastalığı sebepleri şeker hastalığı, diş sıkma, sigara kullanma, ilaç kullanmak, hormonal değişiklikler, kötü ve yetersiz beslenme, hormon problemleri nedeniyle oluşur.

Dişeti Çekilmesiolan bir ağız
Diş eti Çekilmesiolan bir ağız.

Diş eti hastalığına gingivitis adı verilir. İlerlemiş diş eti hastalığı periodontitis adını alır ve sizi diş kaybına kadar giden olumsuz sonuçlarla karşı karşıya bırakabilir. Diş eti hastalığının tedavisinde diş üzerindeki diş taşları ve bakteri plağı uzaklaştırılır, iltihaplanmış ölü dokular gerekiyorsa Diş Hekimi tarafından uyuşturularak temizlenir. Kök yüzeyleri düzleştirilebilir ve dişeti sağlığınız için gerekli ilaçlar ve ağız gargaraları kullanılır. Diş eti hastalığınızı tedavi ettirmek için muayene telefonu 0549 347 43 47 dir. İstanbul Küçükçekmece’de bulunan diş Kliniğinde diş eti tedavisi de yaptırabilirsiniz.

Diş eti kanaması tedavi edilebilir bir hastalıktır. Çekilen diş etlerinin uzaması mümkün değildir. Ancak diş eti ameliyatları ile başka bölgeden nakil yapılabilir.