Diş Eti Kanaması Tedavisi

Diş eti hastalığı tedavisi
Diş eti hastalığı tedavisi

Kanayan diş etlerinin kırmızı bir alarm olduğunu daha önce söylemiştim. Dünyanın en yaygın hastalığı olarak açıklanan diş eti hastalığı bildiğiniz gibi tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Diş hekimleri düzenli kontrollere gidilmesi gerektiğini ısrarla belirtirler.

Bunda amaç hastalık ilerlemeden çaresine bakmak ve zararı en aza indirmektir. Konu diş ve ağız sağlığı olduğunda konunun uzmanından bilgi almak gerekiyor. Diş doktoru Sertaç Kızılkaya koruyucu hekimlik ile ilgili yaptığı bilgilendirmeler ile toplum sağlığı için önemli ölçüde emek harcayan bir diş hekimi. Klinik uygulamalarında da öncelikle diş eti salığı ve dişlerin çürüksüz kullanılması için tavsiyelerde bulunuyor.

Bugün diş eti kanaması neden olur? Diş eti kanaması tedavisi ve diş eti hastalıları ile ilgili kendisinden aldığımız önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Diş Eti Neden Kanar?

diseti kanaması tedavisi
Diş eti kanaması tedavisi

Kızarıklık ve kanama diş eti hastalığının temel belirtilerinden en önemli olanlardır. Diş eti çekilmesi ve ağrı gibi belirtiler ile de diş eti problemleri görülse de en belirleyici sorun diş etindeki kanama olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırmızı alarm olarak adlandırdığım diş eti kanaması öncesinde de bir takım belirtiler vardır. Ancak hasta diş eti kanamasını mutlaka fark eder. Bu nedenle atlanması mümkün olmayan diş etinde meydana gelen kanama diş eti hastalığının teşhisi için büyük önem taşımaktadır.

Diş eti hastalıkları kalıtımsal oldukları kadar sonradan edinilen rahatsızlıklardır. Hayatımızın farklı zamanlarında mutlaka diş eti enfeksiyonu ile karşılaşmaktayız. Bazen iyi yapılamayan ağız bakımı, bazen de hatalı restorasyonlar diş eti hastalığı için hazırlayıcı etken olmaktadır. Bu sohbetimde size diş eti kanasına neden olan etkenleri ve nasıl tedavi edildikleri ile ilgili bilgiler vereceğim. Bazen diş eti hastalıklarının kendi gayretleriniz ile tedavi edilmesi de mümkün olmaktadır.

Nasıl Çözüm Bulurum?

Her şeyden önce sağlıklı bir ağız diş yapısı için düzenli diş fırçalama gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Yetersiz yapılan diş fırçalama diş eti hastalıklarının yani dolayısı ile diş eti kanamasının da en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Diş fırçalama ile ilgili sorun fırça ve diş macununu eline almak ile elinden bırakmak arasındaki zaman ile ilgilidir. Yani en çok yapılan hata kısa süren diş fırçalama alışkanlığıdır. Diş macunu tadını aldığımızda ağzımızda ferahlık hissetmemiz bizi yanıltmamalı.