Estetik Diş Yapımı

Estetik Diş Hekimliği

Güzel görünmenin bir amacı var şüphesiz. Bunların en başta geleni karşı tarafa verdiğimiz izlenimdir. Bildiğimiz üzere insan ilişkilerde ilk görünüm son derece önemlidir. Giysilerimiz, saçımız ve hareketler kadar önemli ise dişlerimiz ve hatta karşımızdaki insana karşı gülümsememiz de ilk izlenim için büyük önem taşır.

Günümüz diş hekimliği de doğal ve estetik bir gülüş için kişinin fiziğine ve karakterine özel diş tasarımları yapılmaktadır. Ahenkli yumuşak bir gülümseme her zaman sosyal hayatımızda pozitif bir başlangıçtır.

Diş Estetiği Uygulamaları

Gülüşünüzde ve görünüşünüzdeki küçük bir değişiklik ile bile öz güveniniz artarken hem de kişisel ilişkileriniz ve sosyal statünüz üzerinde önemli değişiklikler yaratabilirsiniz. Dengeli ve simetrik bir gülümseme yüzünüzle bütünleştiğinde kendinize olan güveniniz ve mutluluğunuz karşınızdakini de mutlaka etkileyecektir.

Modern diş hekimliği sayesinde uygulanmaya başlanan yeni teknikler ve tasarımlar ile hekim ve hastaların bütün estetik beklentileri artık karşılanabilmektedir. Diş hekimliğinde malzeme bilimi son derece ölçüde gelişmiştir. Kişiden kişiye değişen yaş, cinsiyet, dudaklar, diş etleri, dişlerinizin renk ve formu, yüz yapınız gülüş estetiğiniz üzerinde önemli etkiye sahiptir. Yaş en dikkat çekici olanıdır. Geçen yıllarla beraber yüz hatlarınız değişir.

Diş Beyazlatma

Zirkonyum diş kaplama örneği
Zirkonyum diş kaplama örneği

Öncelikle yıllar boyu kullandığınız çay, kahve, sigara gibi etkenler dişin mine tabakasının da aşınmasıyla birlikte gülüşünüzün solgunlaşmasına, diş renginizin de koyulaşmasına eski ışıltısını kaybetmesine yol açar. Bunun yanı sıra geçen yıllarla birlikte fonksiyon gören dişler aşınır, ön bölgede kırılmalar, çatlamalar ortaya çıkarken arka bölgelerde de dişlerde aşınma kuron boyunda kısalmalar meydana gelebilir.

Arka dişlerde bu kısalmalar çene kemiklerindeki erime ve incelmeyle birleştiğinde yüzün genel görünümünde bir çöküntü haline yol açar. Tüm bunlar ise kişiyi yaşlı gösterir. Estetik diş hekimliği ile daha genç olabilir, çekinmeden gülebilirsiniz.

Diş beyazlatma işleminden tutun da dişlerin hacimleri ve yüzey özelliklerine kadar değiştirilebilen birçok etken vardır.

Gülüş Tasarımı

Bilgisayarlı estetik diş
Bilgisayarlı estetik diş

Gülüş tasarımı tüm dünyada ve özellikle Amerika’da bireylerin artan estetik talebi ile gelişmiş kişinin istekleri ile doğallık ve fonksiyonu birleştirerek mükemmel sonuçlar elde edilmiştir.

Diş ve yüz estetiği ile ilgili yaşadığınız sorunların artık estetik diş hekimliğinin farklı yöntemleri ile artık çözülebilmesi mümkün. Diş yüzeylerinizdeki renklenme sorunları beyazlatma işlemi ile yok edilebilir. Ön bölgedeki estetik diş sorunları için bonding veya porselen laminate veneer ile çözüm sağlanabilir. Unutmayın yüzünüzü ve gülüşünüzü hatta hayatınızı değiştirmek ve gençleştirmek sizin elinizde.

Estetik Diş Yapımında Sorunlar

İyi uygulanmış bir tedavide sorun oluşmaz. Hasta kendisine tembihlenen önerilere dikkat etmelidir. Genellikle fındık kabuğu, fıstık kabuğu gibi sert kabuklar kırılmaya çalışıldığında kırık oluşur. bu durum kendi dişlerimiz ile bu fonksiyonları yerine getirmeye çalıştığımızda da gerçekleşir. diğer bir sorun çatlama ve renk problemleridir. Sıcak ardından soğuk besinler tüketildiğinde malzeme karakteristiğinden ötürü çatlak oluşur Kendi dişlerimiz için de ani sıcaklık değişiklikleri önerilmemektedir.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya