Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş taşı temizliği fiyatlarını açıkladı

DETERTRAJ NEDİR? ZARARLI MI?

Diş hekimlerinin hastalarını her yıl kontrole çağırdığını biliyoruz. Diş sağlığına önem veren kişiler bu çağrıya uymakta. Düzenli yapılan diş kontrolleri diş ve diş eti sağlığının korunmasına yardım ettiği gibi ortaya çıkmakta olan diş problemlerinin de erken teşhis edilerek önlem alınmasını sağlıyor. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya uzun ömürlü diş tedavileri ve estetik diş tedavileri ile tanıdığımız başarılı bir hekim. Kendisine detertraj nedir? Zararlı mı? Detertraj fiyatı ne kadar? sorusunu sorduk. Diş sağlığı için bilinmesi gerekenleri anlattığı bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Sallanarak diş kaplamaları ile birlikte çıkan dişler.
Sallanarak diş kaplamaları ile birlikte çıkan dişler.

Önce bu konunun neden önemli olduğunu gösteren yandaki çekilmiş dişlerin resmine bakmanızı istiyorum. Dişler diş eti hastalığı nedeni ile sallanmaya başlamış ve diş kaplamaları ile birlikte üçü berber çıkmıştır.

Her şeyden önce toplumun diş sağlığı konularında bilgilendirilmesi bakımından son derece önemli gördüğüm bir yayın gerçekleştirdiğiniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Sadece diş sağlığı değil her konuda insanların bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Benim de mesela göz sağlığı ile ilgili yeni çıkan bilgileri takip etmem sizler gibi yayıncılar vasıtası ile gerçekleşiyor. Sağlık bakanlığının da sağlık okur yazarlığı konularında artık daha somut adımlar atmaya başladığını da biliyoruz. Türk diş hekimleri Birliği ve meslek odalarının da etkin rol almaları insanların genel sağlıkları ve toplum sağlığı için destekleyici olacaktır.

Detertraj Zararlı mı?

Tabi ki değil. Diş temizletmenin nesi zararlı olabilir. Temiz diş mi kirli diş mi ağızda daha uzun süre kalır? Tabi temiz diş. O zaman dişleri temizletmek iyidir. Temizleme işleminin düzgün yapılması koşulu ile tabi. Diş hekimleri diş temizliğinde özel cihazlar kullanır. Bu cihazları kullanmayı bilmeyen birisi sizin dişlerinizi temizlemeye kalkar ise dişleriniz zarar görebilir. Diş temizletme için bilgili bir diş hekiminden hizmet almanızı öneriyoruz.

Diş Taşı Temizleme Fiyatı

Şimdi gelelim sorunuza. Detertraj denildiğinde pek bilinmese bile diş temizliği dediğimizde herkesin bildiği ve pek çoğumuzun da düzenli yaptırdığı bir işlem söz konusu. Diş taşlarının temizlenmesi ve diş yüzeyinin parlatılması işlemlerini kapsayan bu işlem Türk Diş Hekimleri Birliği Asgari tavsiye edilen fiyat listesinde detertraj olarak adlandırılmıştır. Her çene için verilen fiyat listesinde yaklaşık 300 TL olarak fiyatlandırılmış olup bu detertraj fiyatı her yıl yenilenerek günün şartlarına göre ayarlanmaktadır. Diş hekimliği uygulamaları içerisinde bütün dişlerimizi ilgilendiren uygulamalardan birisi de diş temizliği yani detertraj dır. Bir çok Avrupa ülkesinde sağlık sigortalarının geçerli olabilmesi için senede bir defa diş muayenesi ve detertraj işleminin yaptırılması gerekiyor. Ancak ülkemizde maalesef henüz bu bilince tam olarak erişebilmiş değiliz. Düzenli diş kontrollerinin diş çürüğü, diş eti hastalıkları ve mevcut diş tedavileri bakımından büyük önem taşıdığını belirtmek isterim. Bu yazıyı okuduktan sonra da sizin ilk işinizin eğer henüz gitmediyseniz diş kontrolünüzü yaptırmak üzere diş hekimine gitmeniz olmasını dilerim.

Diş üzerinde zaman içerisinde biriken bakteri plaklarının sertleşerek diş ile diş etinin birleştiği alanlarda hacim kazandığını görürüz. Bu bazen periodontal cep adını verdiğimiz diş eti altında olabilir. Diş ve diş eti sağlığını etkileyen önemli bir durumdur. Zaman içerisinde ilerlediğinde bütün dişlerin kaybedilmesine kadar varan sorunlar ortaya çıkabilir. Erken dönemde diş eti kanaması, ağız kokusu belirtileri görülür. İlerledikçe diş ile kemik bağlantısında zayıflama ve dişlerde sallanma olur.

Detertraj Fiyatı

detertraj fiyatı ne kadar
Diş taşı ve bakteri plağı nasıl olur? Temizleme ile geçer mi? Temizletme yani detertraj fiyatı ne kadar

Kaçtığımız halde bir gün mutlaka diş taşlarımızın biriktiği ve diş etlerimizde kanama yaptığını görürüz. İşte artık kaçış yok. Diş temizletme için dişçinin yolunu tutma vakti geldi. Ama hiç diş taşı temizliği yaptırmadığımız için diş temizletme fiyatlarını bilmiyoruz değil mi? Diş temizliği diğer ismi ile detertraj fiyatları hakkında bilgi toplama zamanı geldi. Size diş temizletme ücreti olarak iyi bir restoranda bir akşam yemeği kadar ücret ödeyeceğinizi söylesem çok üzülür müsünüz? Bazılarımız üzüldü. Neden mi?

İki neden olabilir. 1- Pahalı gelebilir? Bazılarımız da yine üzüldü. Şimdiye kadar neden gitmedim. Keşke gidip dişlerimi temizletseydim de diş eti kanaması ağız kokusu gibi dertlerim olmasaydı diyebilir. Simdi akşam yemeği çok değişken dediğinizi duyar gibiyim. O zaman bir ayakkabı parası kadar ücret desem. Mesela Adidas ayakkabı için ödenen fiyat kadar diş temizliği fiyatı ödersiniz. Neden doğrudan fiyat vermiyorsunuz dediniz şimdi duydum. Çünkü bu yazıyı belki yıllar sonra okuyacaksınız ve bu yazıda 2020 diş temizleme fiyatı yada 2021 detertraj fiyatı diye açıkladığım rakam mantıksız ve yanıltıcı kalacak. Ama yine de 2021 yılına girmeden önce bu yazıyı okuyacaklar için işe yaraması dileğim ile 2021 diş temizletme ücretinin alt üst çene için 400 TL olduğunu söylemek isterim.

Lütfen yıllar sonra bu yazıyı okuyup gülmeyin. Merak edenler için yazdım. Belki 2021 diş temizletme fiyatı arayanlara bir yıl geçtiği için bir anlam ifade edebilir ama daha sonra köprünün altından çok sular geçecek eminim. Belki Türk Lirası değer kazanır ve diş temizleme fiyatı da ucuzlar, benzin fiyatı da ucuzlar. Umut kesilmezmiş.

 

 

Bir cevap yazın