Estetik Diş Eti

DİŞ ESTETİĞİ VE KAPLAMA

Diş estetiği için doktorların uyguladığı farklı işlemler olduğunu biliyoruz. Bugün konusunda uzman ve ünlülerin diş hekimi olarak tanıdığımız Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile estetik diş tedavileri hakkında sohbet ettik. Sizin için diş estetiği konularını tek tek sorduk kendisine. Sadece diş estetiği değil implant tedavileri ve diş eti hastalıkları ile ilgili bilgiler de verdi bize kendileri. Bu yazıda estetik diş tedavilerinde uygulanan yöntemlerden ve implant tedavisi ve alternatiflerinden bahsettik.

Sayın Kızılkaya bize diş estetiği deyince ne anlamamız gerektiği ile ilgili bilgi verebilir misiniz. Diş estetiği sadece diş kaplama mıdır?

Merhaba öncelikle toplumu sadece diş estetiği konusunda değil koruyucu diş hekimliği ve diş tedavileri konusunda da bilgilendirdiğiniz için gerçekten önemli bir iş yaptığınızı belirtmek ve sizleri takdir ettiğimi söylemek isterim. Adı dil estetiği olsa da bunu elde etmek sadece dişler ile mümkün olamıyor. Güzel bir gülümsemeden bahsedebilmek için bütün çevre dokular, diş eti, dudaklar ve çeneler arası ilişkinin de içerisinde olduğu bir uyum gerekiyor. Tek tek dişler beyaz ve karakteristik formda olsa bile dişlerin sıralanışları düzgün olmadığında da diş estetiğinden bahsetmek mümkün değildir. Diş etinin rengi, sağlığı, konuşma ve gülümseme sırasında dudak hareketleri de diş estetiği için önem taşımakta.

 • Diş estetiği için
 • Diş rengi
 • Diş formu
 • Diş sıralanışı
 • Diş eti sağlığı
 • Diş eti rengi
 • Dudakların kalınlığı
 • Dudakların hareketleri
 • Çeneler arası ilişki
 • Bütün bunların birbiri ile uyumu

Bakın ne kadar çok bileşen var diş estetiği için. Tam bir estetik gülüş standardı olmasa da altın oranlara yaklaşan gülümsemeler toplum tarafından beğenilmektedir. Diş renginin beyaz olması ilk bileşen olarak karşımızda. Diş rengi için ne yapılabilir.

DİŞ BEYAZLATMA

Günümüz diş hekimliğinde dişlerin şekli ve sıralanışı iyi ise diş beyazlatma işlemi sayesinde diş rengi değiştirilebilmektedir. Diş hekimi ofisinde veya hastadan alınan ölçü ile uygulanan diş beyazlatma ilaçları sayesinde estetik diş görüntüsünün ilk bileşeni olan beyaz dişlere sahip olmak mümkün. Dişlerde çürük ve çatlak kırık yok ise bu işlem başarılı bir şekilde uygulanabilmekte. Ancak aşınmış, kırık, çatlak dişler için diş beyazlatma mümkün olamaya bilmektedir. Sizin için diş beyazlatma işlemi ne kadar fayda sağlar merak ediyor iseniz diş hekimi randevusu alarak kontrol ettirmelisiniz.

DİŞ KAPLAMALAR

Dişleri yeni bir forma sokmak, yeni bir renk vermek ve bazen de eksik diş boşluklarını kapatmak için diş kaplamalar uygulanabilir. Diş üzerine yapıştırma sistemlerinin hepsi kaplama olarak adlandırılır. Diş kaplama denildiğinde metal porselen diş kaplama, zirkonyum diş kaplama, laminate veneer diş kaplama, empress diş kaplama gibi uygulamalar akla gelmelidir. Her bir diş kaplama yönteminin kendisine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Diş hekimi diş kontrolünüzü yaptığında size hangi tür diş kaplamasının iyi sonuç vereceği ile ilgili bilgi verecektir.

Estetik diş kaplama zirkonyum, empress laminate veneer
Estetik diş kaplama zirkonyum, empress laminate veneer

 

 1. Zirkonyum diş Kaplama
 2. Laminate Veneer Kaplama
 3. Empress Diş Kaplama
 4. Porselen Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Altyapısında zirkon malzemenin kullanıldığı iyi bir diş kaplama işlemidir. Diş hekimleri porselen altında metal kullanıldığı zaman görülen olumsuzlukları ortadan kaldıran zirkonyum diş kaplama malzemesi ile çalışmayı pek severler. Çünkü işlem hem hastanın hem de hekimin iyi sonuç aldığı başarılı bir diş kaplama yöntemidir. Diş eti ile biyolojik olarak son derece uyumlu bir malzemedir. Diş ile tam uyum sağlaması uzun yıllar sorunsuz kullanılabilmesine olanak sağlar. Bu nedenle uzun dönem başarı için tercih edilir. Diş eksikliğinin olduğu vakalarda dikkatli uygulanmalıdır. Diş eksikliği üç ve daha fazla ise kırılma riski olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için monolitik zirkonyum diş kaplamalar kullanılmaya başlanmıştır.

Laminate Veneer Kaplama

Dişin sadece görünen ön yüzeyinde çok az aşındırma yapılarak gerçekleştirilen laminate veneer diş kaplamalar ile son derece başarılı estetik sonuçlar alınmakla birlikte uygulama alanı sınırlıdır. Estetik diş tedavilerinde çığır açan laminate diş uygulaması toplumda yaparak diş,tırnak diş,lamina diş gibi terimler ile de anılmaktadır.

Empress Diş Kaplama

Doğal bir diş görüntüsü mü istediniz? İşte empress diş kaplama tam bu işe yarıyor. Diş estetiği denildiğinde de akla ilk gelmesi gereken malzeme. Ancak fiyat pahalı ve bir de fiziksel olarak dayanımı az. Kırılgan yapıdaki cam seramik diş kaplama zirkonyum diş kaplama çıktıktan sonra ucuz fiyatları ve başarışı estetik diş görüntüsü nedeni ile tahtını zirkonyum kaplamalara kaptırdı

Porselen Diş Kaplama

Biyodent kaplamalardan sonra ilaç gibi gelse de zaman içerisinde olumsuz özellikleri nedeni ile terk edilen porselen diş kaplamalar artık nerede ise hiç uygulanmıyor. Ekonomik olarak ucuz gibi görünseler bile zaman içerisinde diş eti ve diş ile ilgili problemlerin otaya çıkması porselen diş fiyatı ucuz olmasına rağmen tercih edilmemesine neden olmuştur.

Bir cevap yazın