implant ömrü ne kadar?

İmplant İçin Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

İlk olarak implant olsun veya olmasın diş bakımının aksatılmadan yapılması gerektiğini söylemek isteriz. Genel sağlık ağız sağlığı ile başlar. Ağız sağlığı da diş fırçalama ile başlar ve en az günde bir ile iki defa diş fırçalama tavsiye edilir.

Diş hekimliğinde ağızda yapılmış her dolgu veya çekilmiş diş ile kaplama gibi işlemler dikkate alınır. Mevcutta herhangi bir diş eti problemi yoksa günde birdefa dişleri fırçalamak yeterlidir. Ağız içerisinde implant, diş köprüsü, eğri dişler gibi problemler olduğunda diş fırçalama sıklığı ve süresini arttırmak gerekir. Bu gibi durumlarda üç defa fırçalama ihtiyacı doğabilir.

Diş Nasıl Fırçalanmalı?

Diş fırçalarken dişlerin bütün yüzeylerini aynı derecede temizlemek önemlidir. Ağız içinde kalan kısım temizlendikten sonra dişlerin yanak ve dudak bölgeleri dikkatlice temizlenmelidir. Bunu takiben dişlerin çiğneyici düzeylerinin de tam olarak temizlenene kadar fırçalanması gerekir. Diş yüzeylerinin temizliği tamamlandıktan sonra sıra dil temizliğine gelir. Dil üzerinde milyonlarca girinti çıkıntı da vardır. Özellikle sigara tüketenler için değil temizliği daha da büyük önem taşır. Her fırçalama da dil yüzeyinin en azından diş fırçası ile temizlenmesi önerilir. Eğer olanaklar el veriyor ise dil temizleyici kullanarak dil yüzeyini temizlemek de faydalı olacaktır.

Türkiye’de ortalama diş fırçalama süresi maalesef 30 saniye civarındadır. Oysa olması gereken 120 saniyedir. Siz de dişlerinizi fırçalarken ne kadar zaman harcadığınızı ölçmelisiniz. Eğer fırçalama süreniz 120 saniye değilse ileride diş veya diş etlerin ilgili sorun yaşama riskiniz var demektir. Günlük yaşantıda her ne kadar diş fırçalama için ayıracak zamanım kısıtlı olduğu düşünülürse de ortaya çıkabilecek problemlerden korunmak için kesin çözüm olması süreyi ayırmamız gerektiği sonucunu doğurur.
Diş fırçalama işlemi bittikten sonra diş ipi ile dişlerin arasına temizlemek gerekir. Özellikle implant ve köprü tedavisi yaptırmış olan hastalar için arayüz fırçaları ve diş ipi kullanımı gerçekten büyük önem taşır. Yapılan implant veya diş köprüsünden daha uzun süre kullanılabilmesi ancak yeterli fırçalama ve yardımcı değişikliği ve arayüz kullanımı ile mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın